logo
miasto

Rzeszów jest miastem położonym w części południowo-wschodniej Polski, jest stolicą województwa podkarpackiego oraz siedzibą powiatu. To centralne miasto aglomeracji rzeszowskiej. Żyje tutaj około 184 tysięcy osób. W Rzeszowie działają międzynarodowy port lotniczy i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, państwowe uczelnie wyższe, konsulaty honorowe. To miasto, które chociaż nie jest wyjątkowo popularne wśród turystów, to jednak ma do zaproponowania naprawdę wiele ciekawych zakątków – zarówno zabytków, jak i widoków w okolicach. 

Historia i zabytki Rzeszowa
Miasto ma długoletnią historię. W przeszłości było siedzibą magnaterii polskiej. Przywilej lokacyjny i prawa miejskie Rzeszów otrzymał w 1354 roku. Miasto było bogate, należało przez długi okres do rodu Lubomirskich. Dynamicznie rozwijało się waż to okresu II wojny światowej, gdy uległo częściowemu zniszczeniu. Obecnie to ważny ośrodek przemysłowy, znany między innymi z przemysłu lotniczego i produkcji sprzętów AGD.

Centrum Rzeszowa wyróżnia się zabudową XIX-wieczną o rysach klasycystycznych. Gdy natomiast chodzi o najstarsze zabudowania, to na uwagę zasługuje gotycki kościół farny pod wezwaniem świętych Wojciecha i Stanisława, który datowany jest na pierwszą połowę XV wieku, zamek Lubomirskich, który budowany był w na początku XX wieku w miejscu dawnego zamku, zawiera jednak detale z dawnych lat, warto też przespacerować się ulicą 3 Maja, przy której mieści się wiele zabytkowych budynków, w tym popijarskich. Inne ciekawe punkty Rzeszowa to wczesnobarokowa bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Synagoga Staromiejska, Pomnik Czynu Rewolucyjnego, rzeszowski rynek, który przeszedł niedawno modernizację – mieści się przy nim ratusz z końca XIX wieku.

Co ciekawego czeka w Rzeszowie?
Także przyroda jest tutaj wyjątkowo piękna. Odwiedzić można rezerwat przyrody Lisia Góra, nad Zbiornikiem Rzeszowskim, przejść się Ścieżką Przyrodniczą im. Władysława Szafera nad Wisłokiem, odwiedzić Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami.

Do dyspozycji są liczne instytucje kulturalne i imprezy rozrywkowe. Działa Filharmonia Rzeszowska im. Artura Malawskiego, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, galerie sztuki, działają kina.

Autor

Facebook Profile photo
Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu, mam nadzieję że Cię zainteresował.
Powrót do góry
facebook